belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha
Lifestyle Zdrowie

Ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha – sposób na smukłą sylwetkę

Mięśnie głębokie brzucha pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim wspomagają stabilizację, co odciąża kręgosłup. Dodatkowo chronią organy wewnętrzne. Mięśnie głębokie są zbudowane z czerwonych włókien. Dzięki temu wytrzymują większe obciążenie i szybko się regenerują. To właśnie mięśnie głębokie sprawiają, że brzuch jest płaski. Dlatego wiele odchudzających się osób wykonuje ćwiczenia angażujące mięśnie głębokie.

Ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha

Mięśnie głębokie brzucha odpowiadają za stabilizację ciała zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Żeby wzmocnić głębokie partie mięśniowe brzucha, możemy wykonywać kilka ćwiczeń. Pierwszym z nich jest plank, czyli deska. Przyjmujemy pozycję jak do pompki z tym, że podpieramy się na rękach zgiętych w łokciach. Deska angażuje do pracy mięśnie głębokie brzucha, a także wiele innych. Jest to ćwiczenie, które wzmacnia całe ciało. Staramy się wytrzymać w pozycji deski jak najdłużej. Na jednym treningu możemy wykonać kilka bądź kilkanaście serii. Tutaj warto wykonywać zarówno plank klasyczny, jak i plank boczny. Kolejnym ćwiczeniem angażującym do pracy mięśnie głębokie brzucha jest unoszenie nóg leżąc bądź przyciąganie nóg w zwisie na drążku. W pierwszym przypadku kładziemy się na plecach, po czym unosimy złączone i wyprostowane nogi. Z kolei w drugim wariancie musimy zwisać na drążku i przyciągać zgięcie bądź wyprostowane nogi do klatki piersiowej. W obu wariantach angażujemy do pracy mięśnie brzucha i pleców. Oprócz tego możemy wykorzystać dysk sensoryczny. Ćwicząc z dyskiem pracują wszystko mięśnie stabilizujące, w tym również brzuch. Na dysku możemy wykonać np. plank lub przysiady. Pamiętajmy też, że mięśnie brzucha pracują podczas wykonywania innych ćwiczyć takich jak np. pompki, podciąganie i przysiady. Na wzmocnienie mięśni głębokich pozytywnie wpływa także pływanie.

Jak ćwiczyć brzuch?

Mięśnie brzucha pracują podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Jednak warto wykonywać izolowane ćwiczenia na tę partię mięśni. Możemy to robić 3-4 razy w tygodniu. Oprócz ćwiczeń na mięśnie głębokie, powinniśmy wykonywać te angażujące inne mięśnie takie jak np. brzuszki. Dzięki temu oprócz płaskiego brzucha będziemy mieli zarysowany sześciopak. Trening brzucha możemy traktować jako uzupełnienie, bądź jako główny cel. Mięśnie brzucha, tak jak i pleców są szczególnie ważne kiedy ćwiczymy kalistenikę. To właśnie one odpowiadają za stabilizację naszego ciała podczas wykonywania coraz to trudniejszych wersji poszczególnych elementów.