belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

antyperspirant czy dezodorant
Uroda

Antyperspirant czy dezodorant – czym się różnią i który kosmetyk wybrać?

Niewiele osób w pełni zdaje sobie sprawę, czym różni się antyperspirant od dezodorantu, czasami nawet używając tych określeń zamiennie. Są to jednak dwa różne kosmetyki, które przez większość ludzi używane są regularnie, zwykle każdego dnia, po kąpieli czy przed wyjściem z domu. Czym różni się antyperspirant od dezodorantu i po który z tych produktów sięgać na co dzień?

Dezodorant – delikatne działanie dające uczucie świeżości

Wysokie temperatury czy wysiłek fizyczny mogą powodować poczucie dyskomfortu związane z poceniem się skóry. Dezodoranty mają za zadanie minimalizować dyskomfort, jak najdłużej zapewniając uczucie świeżości i ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. Warto wiedzieć, że sam pot jest bezwonny – za charakterystyczny zapach odpowiadają bakterie znajdujące się na powierzchni skóry, które w kontakcie z potem zaczynają go rozkładać.

Najważniejszym zadaniem dezodorantu jest zatrzymanie nieprzyjemnego zapachu. Zależnie od konkretnego produktu może on hamować rozwój bakterii lub skutecznie maskować nieprzyjemne zapachy. Co ważne, dezodorant nie wpływa jednak na sam proces pocenia się skóry. Nie hamuje go ani nie ogranicza, a zapewnia utrzymujące się uczucie świeżości bez przykrych woni.

Antyperspirant – mocniejszy preparat hamujący pocenie

Antyperspiranty w sztyfcie czy w kulce są używane praktycznie w tym samym celu, co dezodoranty – mają zapewnić uczucie świeżości, nie dopuszczając do przykrego zapachu potu na skórze. Działają one jednak nieco inaczej. Nie tylko maskują zapach czy ograniczają rozwój bakterii, ale także hamują proces pocenia się skóry w miejscu, w którym zostaną naniesione.

Antyperspirant zwęża pory skóry, przez co pocenie jest ograniczone. Takie kosmetyki działają zwykle dłużej niż dezodoranty, utrzymując się na skórze i chroniąc przed nadmiernym poceniem przez 24 lub 48 godzin. Niektóre produkty mają deklarowaną trwałość i skuteczność działania nawet do 72 godzin!

Wiele antyperspirantów to również dezodoranty. Poza składnikami hamującymi pocenie zawierają też związki zapewniające uczucie świeżości i utrzymujące przyjemny zapach skóry.

Dezodorant czy antyperspirant – po który sięgać na co dzień?

Zarówno dezodorant, jak i antyperspirant, może zapewnić świeżość przez cały dzień, nawet podczas wysokich temperatur czy wysiłku, w tym na przykład na treningu. Produkty te różnią się nieco sposobem działania. Który wybierać do codziennej higieny?

Antyperspiranty są przeznaczone dla osób zmagających się z nadmierną potliwością oraz tych, którzy planują wzmożoną aktywność. Skutecznie ochronią one przed nadmiernym poceniem się skóry czy nieprzyjemnym zapachem nawet podczas upalnego lata, jednak warto pamiętać, że z takich produktów nie powinno się korzystać codziennie. Blokowanie pocenia nie jest naturalne dla organizmu, który w ten sposób powinien się chłodzić, a także pozbywać niektórych szkodliwych substancji.

Dezodoranty są idealne do codziennego użytku dla większości ludzi i przy umiarkowanej aktywności w ciągu dnia. Działają delikatnie, zwłaszcza produkty naturalne, dlatego mogą być stosowane na co dzień, w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu, ponieważ niektóre składniki takie jak między innymi parabeny i ftalany są podejrzewane o szkodliwe, czasem nawet drażniące działanie na skórę.

Materiał zewnętrzny