belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych
Lifestyle Porady

Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych – jak wybrać swoje studia?

Wiele osób nie wie, na jakie pójść studia i właściwie trudno się temu dziwić, gdyż decyzję tę, która może zaważyć na całym późniejszym życiu, podejmuje się w młodym wieku, gdy mało kto jeszcze jest dojrzały i myśli poważnie o przyszłości. Osoby, które mają od dawna ustalone preferencje czy zainteresowania, nie mają z tym żadnego problemu, ale wiele osób zwyczajnie nie wie, na jakie studia iść. Co w takim przypadku?

Ważne, by była praca

Warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy studia na pewno są potrzebne. Jeszcze kilkanaście lat temu wykształcenie wyższe gwarantowało znalezienie dobrej i dobrze płatnej pracy, a także wiązało się z prestiżem społecznym. Obecnie jednak studia są powszechnie dostępne i skończyć może je tak naprawdę każdy, łatwiej też jest się na nie dostać, choćby z powodu mniejszej liczby młodzieży, straciły więc prestiż. Studia wcale nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy, przeciwnie, w Polsce obecnie często dużo bardziej cenieni są fachowcy, czyli osoby posiadające konkretny zawód – stolarze, spawacze, kucharze. Może to być zatem lepsze rozwiązanie w wielu przypadkach, szczególnie wtedy, gdy zastanawia się nad studiami, które znane są z tego, że kończy je wiele osób, nie mając konkretnego zawodu ani szans na pracę w zawodzie. Istnieje wiele kierunków, na które idą osoby niemające na siebie pomysłu i zwykle daje im to jedynie wykształcenie wyższe, bez konkretnych umiejętności, więc nie są one konkurencyjne na rynku pracy. Niektóre kierunki, jak pedagogika czy kulturoznawstwo, są nawet określane jako „fabryki bezrobotnych”. Oczywiście jednak na studia idzie się nie tylko z myślą o przyszłej pracy. Dla wielu osób jest to sposób na zagospodarowanie czasu, a dla innych liczy się tylko sam fakt zdobycia wyższego wykształcenia. W tym ostatnim przypadku jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie aplikować na mniej oblegany kierunek. Istnieją ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych, o których istnieniu czasem nawet nie ma się pojęcia.

Jak wybrać studia?

Pomocne może być w tym przede wszystkim przeglądanie ofert poszczególnych uczelni, a także specjalnych katalogów, które często wręczane są maturzystom. Dobrze będzie też oczywiście określić swoje zainteresowania, by wybrane studia nie były zupełnie niezgodne z preferencjami – wtedy raczej nie wytrwa się na nich długo. Dobrym wyjściem będzie też odwiedzenie doradcy zawodowego, który, na podstawie uzyskanych informacji, na temat umiejętności i zainteresowań, zaproponuje kierunki studiów i ścieżki kariery.