Włosy to coś więcej, niż tylko ozdoba naszego ciała. To przede wszystkim papierek lakmusowy ogólnego stanu organizmu, który bardzo dużo mówi o jego kondycji i zaopatrzeniu w składniki odżywcze. Na rynku istnieją różne suplementy na porost włosów, ale warto stosować tylko te, które faktycznie nam pomogą.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Czy porowatość włosów ma znaczenie? Chyba każda z nas wie, że warto pielęgnować włosy za pomocą różnych, przeznaczonych do tego celu olejków. Niestety, struktura włosa bardzo często uniemożliwia nam jego skuteczną pielęgnację! Kwestią kluczową jest tu porowatość włosa, która wynika przede wszystkim z jego struktury. Otóż każdy włos – gdyby zobaczyć go pod mikroskopem – składa się z rdzenia i odchodzących od niego łusek keratynowych. Stopień ich odchylenia jest miarą porowatości włosa. Przyjęto, że porowatość może być mała, średnia, a także duża. Każdy z tych przypadków ma swoje dobre, jak i złe strony.
Pielęgnacja włosów a porowatość
Jaką pielęgnację włosów stosować w oparciu o ich porowatość? Chcąc skomponować idealny zestaw kosmetyków do włosów dla siebie, zastanów się nad kondycją i typem swojej czupryny:
1. Włosy o niewielkiej porowatości są ciężkie, sztywne, aczkolwiek bardzo łatwo się układają. Niestety zmniejszona cyrkulacja powietrza w obrębie skóry głowy sprawia, że są one znacznie bardziej podatne na przetłuszczenie. Takim osobom warto polecić olejki palmowy, kokosowy, a także rycynowy i babassu.
2. Włosy o średniej porowatości są wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury. Skutkiem tego łatwo się puszą, elektryzują, a także szybko wypadają i to zwłaszcza w okresie tzw. przejściowych pór roku (jesień i wiosna). Osobom z takimi włosami warto polecić olejki jojoba, z marakui, arachidowy, czy też kameliowy.
3. Włosy o dużej porowatości są trudne w układaniu i sztywne. Co gorsza, łatwo one pękają i są bardzo narażone na uszkodzenia, co oczywiście wynika z ich otwartej struktury. Pielęgnacja takich włosów jest bardzo trudna i wymaga zastosowania olejków sezamowych, sojowych lub słonecznikowych.
Skuteczne wsparcie w pielęgnacji włosów
Niezależnie od stosowanego olejowania warto równolegle przyjmować alternatywne, a raczej komplementarne suplementy na porost włosów. Świetnie nadają się do tego celu kapsułki, których składniki czynne działają od wewnątrz, skutecznie wspomagając pracę cebulek i mieszków włosowych, a także poprawiając ukrwienie skóry. Kapsułki na porost włosów warto dostosowywać do swej diety, a także do aktywności fizycznej. W tym celu warto skonsultować się z dermatologiem lub z dietetykiem. Suplementy na porost włosów najlepiej smakują w formie owocowych żelków.
Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest też maska do włosów, aczkolwiek jej skład i sposób stosowania powinien uwzględniać nakładane olejki.
Artykuł sponsorowany