Najpopularniejszymi sposobami, w jakie pieniądze mogą znaleźć się na czyimś koncie, są:
– wizyta w banku lub na poczcie i wpłata danej kwoty w kasie,
– przelew z innego konta dokonywany przez Internet.
Co jednak zrobić, jeśli ma się gotówkę w garści, jest niedziela lub wieczór, a pewną kwotę potrzeba mieć jak najszybciej na swoim koncie? Jest na to sposób: skorzystanie z wpłatomatu.
A co to takiego?
Ze swego rodzaju wpłatomatów korzystają już od ponad dekady np. różne urzędy, czy uczelnie. Petent mógł i wciąż może dzięki temu przyjść z gotówką na miejsce, jeśli z jakiegoś powodu nie ma jak inaczej dokonać opłaty np. za dyplom. Na koniec transakcji osoba dostaje do ręki odpowiedni paragon potwierdzający wpłatę i jej wysokość i teraz może załatwić daną sprawę do końca.
Natomiast od kilku lat można również skorzystać z wpłatomatu, chcąc uzupełnić środki na własnym koncie.
Czasem wpłatomat stoi obok bankomatu, innym razem obydwa te urządzenia współistnieją ze sobą w jednej obudowie.
Czy korzystanie z wpłatomatu jest trudne?
Jeśli do tej pory ktoś jedynie wypłacał pieniądze z bankomatu, może poczuć się niepewnie, musząc w podobny sposób dokonać wpłaty. Mówiąc w kilku słowach – trzeba po prostu czytać kolejne komunikaty i postępować wg tych wskazówek.
Jeśli jednak kogoś nurtuje to, jak działa wpłatomat, jeszcze zanim się do niego wybierze, nie powinien się martwić – jest to całkiem proste:
1. Przygotuj kwotę, którą chcesz wpłacić – muszą to być jednak same banknoty, w przynajmniej przeciętnym stanie tak, aby można je było bez ryzyka dalszego zniszczenia wprowadzić szczeliną do urządzenia (podobną do tej, z której pobieramy pieniądze z bankomatu). Najlepiej, żeby były ułożone nominałami, np. od największego do najniższego, tą samą stroną do góry.
2. Do dokonania wpłaty będzie potrzebna albo karta bankomatowa albo telefon, jeśli wpłata będzie dokonywana za pomocą BLIKa – w nowoczesnych bankomatach taka opcja jest dostępna.
3. Włóż kartę do bankomatu lub przygotuj BLIK i wybierz na monitorze funkcję wpłatomatu; warto skorzystać z funkcji potwierdzenia transakcji przez stosowny wydruk.
4. Wpisz kwotę, jaką chcesz wpłacić; jeśli wpłacasz za pomocą BLIK, wpisz wygenerowany kod i włóż banknoty do odpowiedniej szczeliny.
5. Urządzenie przeliczy banknoty; jeśli ich wartość zgadza się z wpisaną kwotą wpłaty, potwierdź transakcję i poczekaj na wydruk.
Jeśli klient korzystał z wpłatomatu swojego banku, wpłacona kwota powinna znaleźć się na jego koncie w ciągu kilkunastu sekund od wpłaty.