Ogrody w szklanych doniczkach, choć wydają się trudne w założeniu, wcale takie nie są. Nie jest to bardzo skomplikowane i dodatkowo nie wymaga również wiele czasu oraz nakładów finansowych. Warto jednak wiedzieć jakie rośliny będą do tego odpowiednie.
Ogród w szklanej kuli
Założenie ogrodu, do którego posłużą nam szklane doniczki, może zostać wykonane praktycznie przez każdego. Tego typu uprawa roślin jest stosunkowo łatwa, ponieważ w środowisku, które jest częściowo zamknięte, rośliny nie są tak bardzo narażone na działanie niekorzystnych warunków. Dodatkowo jest to niebywale ciekawa dekoracja wnętrza. Szklane doniczki zapewniają nie tylko ciekawy wygląd, ale również wyższą wilgotność powietrza oraz temperaturę.
Rośliny do uprawy w szklanych doniczkach
Ogrody w szklanych doniczkach zwane ogrodami półotwartymi dają nam szerokie możliwości co do wyboru roślin. Przede wszystkim będą to sukulenty oraz wolno rosnące kaktusy, które nie osiągają dużych rozmiarów. Będą to na przykład aloesy oraz eszewerie. Co zaskakujące w tego typu ogrodach dobrze sprawdzą się również paprocie oraz bluszcze, a także fittonie, caladium, maranty, niedośpiany, papirusy, peperomie, trzykrotki, storczyki i muchołówki.
Kształt wykorzystanej doniczki może być dowolny ważne jednak, aby była ona przezroczysta. Dobrze sprawdzi się również pleksa. Z powodzeniem możemy wykorzystać więc wszelkie nieużywane słoje. Jeśli mamy już wybrany pojemnik lub doniczkę na samym jej dnie powinna znaleźć się warstwa żwiru, który zapewni nie tylko element estetyczny, ale także drenażowy. Następnie wsypujemy warstwę piaszczystą lub torfową. Co ważne nasze podłoże wcale nie musi być płaskie, z powodzeniem możemy je kształtować. Dodatkowo jako ozdobę możemy dodać wszelkie ozdobne kamyczki. W miejscach, gdzie mamy zamiar posadzić nasze rośliny, wykonujemy otwory i umieszczamy w nich rośliny. Warto postawić jedynie na 3 lub 4 rośliny.
Pielęgnacja
Pielęgnacja tego typu ogrodu w szklanej doniczce sprowadza się najczęściej jedynie do podlewania go. Najlepiej robić to regularnie i niezbyt często. Bardzo dobrze sprawdzi się zraszanie. Co kilka miesięcy możemy zdecydować się na dodanie nawozu. Jeśli nasze rośliny rozrosną się zbyt obficie, należy je przyciąć lub wymienić na nowe mniejsze. Nasz ogród najlepiej umieścić w miejscu, które jest stosunkowo jasne, najlepiej o rozproszonym świetle. Złym pomysłem będzie ustawienie naszego ogrodu na słonecznym parapecie. Może to bowiem doprowadzić do poparzenia lub nawet zniszczenia naszych roślin.