Ochrona środowiska to dziś jeden z najważniejszych dylematów współczesnego świata. Obecnie większość krajów wyznaczyła w swej polityce standardy, które, choć są bardzo kosztowne, mają przyczynić się do poprawy losów naszej planety. Nic w tym zatem nie dziwi, że do grona sprzymierzeńców takich zmian dołączają firmy z branży kosmetycznej. Zarówno te lokalne, jak i międzynarodowe korporacje prześcigają się w swych pomysłach na stworzenie proekologicznych opakowań. Nie bez znaczenia są również preferencje konsumentów, gdyż coraz bardziej zwracają oni uwagę na to, co kupują i jaki wpływ zakupy te mają na planetę. W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość kupujących i częściej sięgają po ekologiczne opakowania na kosmetyki.
Dobrze zaprojektowane opakowania kosmetyczne
Duże znaczenie w tworzeniu bezpiecznych dla środowiska opakowań ma ich projekt. Projektanci starają się wymyślać produkty o lekkiej konstrukcji i prostych kształtach, co przyczynia się do obniżenia zajmowanej przestrzeni i wagi w trakcie transportu, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na ślad węglowy. Jednocześnie opakowania mają być przyjemne w wyglądzie, praktyczne w użytkowaniu i zachęcać miłą fakturą materiału.
Produkcja i jej wpływ na ekologię
Firmy kosmetyczne coraz częściej kładą nacisk na to, aby sam proces produkcji przebiegał zgodnie z myślą ekologiczną. Istotne jest, aby produkować przy jak najmniejszych szkodach dla atmosfery, zużywać mało energii i wykorzystywać odpady powstałe przy produkcji. Obecnie w trendzie są opakowania, które dzięki zastosowanym materiałom są w pełni biodegradowalne oraz umożliwiają recykling i można je ponownie wykorzystywać.
Jakie materiały do produkcji eko opakowań?
Do najczęściej wykorzystywanych materiałów są:
- szkło
- plastik
- aluminium
Butelki szklane na kosmetyki są idealne to powtórnego użycia. Wspaniale wpisują się do kanonu recyklingu, nie przepuszczają do kosmetyków szkodliwych substancji, co sprawia, że marka wykorzystująca szkło uchodzi za bardziej ekskluzywną a jej produkty za bezpieczniejsze do stosowania. Waga szkła niestety jest wysoka, co przy transporcie odgrywa negatywną rolę.
Plastikowe produkty wciąż królują na rynku opakowań. Aby sprostać ekologicznym wymaganiom, najczęściej sięga się po nietoksyczny i bezwonny polietylen HDPE. Ma dużą gęstość i nadaje się do recyklingu. Wybór producentów często pada również na LDPE, choć cechuje go mniejsza gęstość, również może być powtórnie przetworzony i ponownie użyty.
Kosmetyczne opakowania aluminiowe (https://meping.pl/pl/167-sloiki-aluminiowe) cieszą się również dużą popularnością w produkcji ekologicznych opakowań dla kosmetyków. Aluminium jest łatwe do formowania, dobrze się prezentuje, świetnie chroni zawartość przed czynnikami zewnętrznymi i można je ponownie przetwarzać.
Trendy, które zmierzają w dobrym kierunku
Dynamiczna branża kosmetyczna prześciga się w pomysłach na najlepsze ekologiczne opakowania. Konsumenci chcą nabyć nie tylko ekologiczną zawartość, ale również sięgają po bezpieczniejsze dla zdrowia i przyrody opakowania. Dobra wiadomość jest taka, że trendy w projektowaniu opakowań mają proekologiczne podłoże, co z pewnością przekłada się na stan środowiska, w którym żyjemy. Skala branży jest olbrzymia, więc trendy te mają przełożenie na środowiskowy los całej planety.