belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

nawracające hemoroidy
Lifestyle Zdrowie

Jak walczyć z nawracającymi hemoroidami?

Hemoroidami często błędnie określa się problemy z tymi narządami. Hemoroidy to guzki krwawnicze, które występują w okolicy odbytu i spełniają ważną rolę podczas defekacji, wypełniając się krwią. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy pojawiają się na nich żylaki – to właśnie żylaki odbytu są zwykle błędnie, czy też skrótowo, zwane hemoroidami, rozumianymi jako poważny dyskomfort i uciążliwa dolegliwość.

Skąd to się bierze?

Ogólnie można powiedzieć, że żylaki odbytu są związane z osłabieniem się żył – tak samo jak żylaki na nogach. Może to być skutek na przykład wieku, zwykle też hemoroidy dokuczają w ciąży, ale mają przejściowy charakter. Znane są nierzadko osobom mającym siedzącą pracę. Najczęściej zaś powodowane są przez przewlekłe zaparcia. Powodowane przez nie nawracające hemoroidy są nie tylko uciążliwe, ale też mogą zagrażać zdrowiu, gdyż jeśli nic się z nimi nie robi, mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe. Rak jelita grubego jest niestety bardzo częstą chorobą, zbierającą w Polsce prawdziwe żniwo, nie powinno się więc bagatelizować problemów z żylakami odbytu. Ma je wiele osób, czy to przejściowo, czy stale, ale często nic się z tym nie robi, przede wszystkim dlatego, że problem ten bywa postrzegany jako bardzo wstydliwy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie zawsze trzeba od razu odwiedzać lekarza. Z hemoroidami można skutecznie walczyć za pomocą środków dostępnych bez recepty.

Po co warto sięgnąć?

Z żylakami odbytu można walczyć od środka, sięgając po środki wzmacniające żyły – są to zwykle takie same preparaty jak dedykowane osobom mającym żylaki kończyn dolnych. Na efekty takich preparatów trzeba jednak nieco poczekać, podczas gdy żylaki odbytu są niezwykle uciążliwą przypadłością. Powodują ból, pieczenie i swędzenie, trudności w wypróżnianiu (co może nawet skutkować krwawieniem z okolic odbytu), a nawet w siedzeniu, co staje się szczególnie uciążliwe, gdy prowadzi się siedzący tryb życia. Szybką ulgę przynoszą zaś apteczne środki do stosowania miejscowego, które zmniejszają obrzęk i stan zapalny, zmniejszają przekrwienie guzków, a także łagodzą świąd, ból i pieczenie.

Mając żylaki odbytu, trzeba też szczególnie dbać o higienę. Często bowiem skutkuje to pojawieniem się ranek, a to jest otwarta droga drobnoustrojów, jakich w okolicach odbytu jest szczególnie wiele, do wnętrza organizmu. W aptekach można znaleźć specjalnie środki myjące dla osób z problemami z hemoroidami. Zapewniają one odpowiedni stopień higieny, a jednocześnie dodatkowo koją podrażnienia i nie wysuszają śluzówki.