belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

co jest trwalsze woda toaletowa czy woda perfumowana
Lifestyle Porady

Co jest trwalsze: woda toaletowa czy woda perfumowana? Porównanie EDT i EDP

Perfumy dostępne na sklepowych półkach różnią się nie tylko swoimi zapachami, ale również zawartością substancji, które składają się na ich nuty. Stąd wyróżnia się kilka różnych typów perfum – najpopularniejsze to woda toaletowa i woda perfumowana. Co wybrać?

Z czego składają się perfumy?

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, należy rozpocząć od przyjrzenia się składowi perfum. To właśnie on pomoże w wyborze ich najtrwalszego wariantu.

Kompozycja zapachowa perfum przygotowywana jest na bazie olejków. Aktualnie najczęściej do ich wytwarzania stosuje się syntetyczne składniki, ale nadal używane są też te pochodzenia zwierzęcego, na przykład piżmo czy ambra. Następnie kompozycja ta jest rozcieńczana. Jako rozpuszczalnik najczęściej stosowany jest alkohol etylowy.

W zależności od ilości olejków zapachowych w kompozycji, a tym samym ilości alkoholu etylowego można wyróżnić różne rodzaje perfum:

– Parfum, czyli perfumy – stężenie substancji zapachowych 20-43%,
– EDP (eau de parfum), czyli woda perfumowana – stężenie substancji zapachowych 10-20%,
– EDT (eau de toilette), czyli woda toaletowa – stężenie substancji zapachowych 5-10%,
– EDC (eau de cologne), czyli woda kolońska – stężenie substancji zapachowych 3-5%.

Co jest trwalsze – woda toaletowa czy woda perfumowana?

Na trwałość perfum wpływa wiele czynników, jednak głównym z nich jest stężenie substancji zapachowych. Zatem najbardziej trwałe będą te perfumy, w których jest ich najwięcej.

Odpowiedź na pytanie – co jest trwalsze woda toaletowa czy woda perfumowana – brzmi: woda perfumowana. Warto jednak wziąć pod uwagę parę dodatkowych kwestii.

Trwałość perfum – co warto wiedzieć?

1. Niektórzy producenci oferują swoje perfumy tylko w określonym wariancie, czyli woda toaletowa, perfumowana czy kolońska.

2. Perfumy sygnowane tą samą marką i nazwą mogą różnić się swoim zapachem wtedy, gdy mają różne stężenie substancji zapachowych. Może zdarzyć się, że woda toaletowa będzie odpowiadać nam bardziej, a perfumowana mniej.

3. Nie każda woda perfumowana jest tam samo trwała jak inna woda perfumowana tej samej albo innej marki. Najczęściej mniej trwałe są perfumy zaliczane do kategorii świeżych, na przykład cytrusowe. Najbardziej trwałe są te określane jako cięższe, orientalne, ciepłe.

4. Aby przedłużyć trwałość perfum, warto nakładać je na nawilżoną skórę na szyi, za uszami i w zagięciach łokci. Nałożonych perfum nie należy rozcierać.

5. Różnice w trwałości zapachu są subiektywne, dlatego dla niektórych osób konkretne perfumy mogą być trwałe, natomiast dla innych mniej.