belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

jak napisać recenzję książki
Lifestyle Porady

Jak napisać recenzję książki?

Nie wszyscy Polacy lubią czytać książki. Niewielu dorosłych ludzi z własnej woli sięga po lekturę. Jeśli już, są to raczej gazety, niż książki. Tymczasem czytanie ma dobry wpływ na wyobraźnię i rozwija kreatywność, poszerza słownictwo.

Rola pisania wypracowań na języku polskim

Na lekcjach języka polskiego młodzi ludzie uczą się wielu form literackich. Rozprawka ma za zadanie nauczyć argumentowania, a takiej umiejętności brakuje przecież wielu ludziom dorosłym. Czasami zdarza się, że nie potrafią oni uzasadnić swoich poglądów. Dlatego właśnie pisanie prac na języku polskim jest tak ważne i ma swój wpływ na przyszłe życie. Poloniści często są zmęczeni sprawdzaniem długich wypracowań. Kiedy trzeba sprawdzić wypracowania całej klasy, zajmuje to nierzadko cały weekend. A jednak poświęcają się, ponieważ doskonale wiedzą, jaki jest tego cel. Posługiwanie się poprawną polszczyzną powinno być obowiązkowe dla każdego człowieka. Tymczasem wielu ludzi robi błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Uczniowie zazwyczaj są załamani, kiedy dowiadują się, że na zadanie domowe trzeba napisać długie wypracowanie. Jednak prace pisemne są także częścią egzaminów na zakończenie szkoły. Dlatego właśnie trzeba ćwiczyć takie umiejętności. Wielu uczniów jest później wdzięczna swoim nauczycielom, że starali się oni nauczyć ich jak najlepiej. Przekazywanie wiedzy to bardzo trudna sztuka. Samo zostanie nauczycielem jeszcze o niczym nie świadczy. Praktykę trzeba zdobywać przez całe szkolne życie.

Recenzje książek

Jak napisać recenzję książki? Osoby, które lubią czytać książki, bardzo często przed sięgnięciem po konkretną pozycję decydują się na przeczytanie recenzji. Niektórzy recenzenci są bardzo krytyczni wobec pozycji literackich. Inni z kolei starają się w każdej książce dostrzec jakieś pozytywne elementy. Napisanie dobrej recenzji książki to prawdziwa sztuka. Nie każdy to potrafi. Czy można się tego nauczyć? Czy zależy to tylko od talentu? Rzecz jasna, talent jest bardzo ważny jeśli chodzi o sztukę, pisanie czy malowanie… Jednak pewne umiejętności można wyćwiczyć. Praktyka czyni przecież mistrza. Niektóre książki są bardzo trudne w odbiorze. Nawet recenzenci mają problem z napisaniem odpowiedniej recenzji. Trzeba też pamiętać, że każda recenzja będzie po części subiektywna. Recenzent może być przecież uprzedzony do danego autora, albo z różnych względów może nie lubić danej dziedziny literatury. Czasem trudno jest porzucić osobiste uprzedzenia. Recenzja powinna oczywiście być obiektywna, jednak taka sztuka nie zawsze się udaje, dlatego też trzeba do wszystkich recenzji podchodzić z dystansem.