belloposto.pl

Blog ogólnotematyczny

apetyt na słodycze jak zahamować
Lifestyle Porady

Jak zahamować apetyt na słodycze?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez słodyczy – ich spożywanie sprawia ogromną przyjemność, co zresztą jest udowodnione naukowo – w ten sposób działa zwłaszcza czekolada. Jednocześnie jednak wiadomo, że takie produkty nie są zbyt wartościowe i często wskazane jest, by zupełnie ich unikać. Dotyczy to nie tylko cukrzyków, ale też osób odchudzających się, jak również pragnących zadbać o swoje zęby. Poza tym słodycze często są pełne niezdrowych składników, jak sztuczne barwniki i aromaty czy tłuszcze utwardzone, jednocześnie zaś posiadają znikomą ilość wartościowych substancji. Jak jednak przestać je jeść?

Może brakuje chromu?

Wiele osób nie może powstrzymać się przed sięganiem po słodycze, a nawet czuje na nie swoisty głód z powodu niedoboru w organizmie chromu. Pierwiastek ten jest na tyle nieszkodliwy, że jego suplementacji nie trzeba nawet konsultować z lekarzem. Warto zatem zaopatrzyć się w taki suplement i przekonać się, czy to właśnie niedobór tego składnika był przyczyną zwiększonej ochoty na słodycze. Jeśli tak, już po krótkim czasie stosowania środka można będzie bez trudu się bez nich obejść.

Głód na zakupach

Kupowanie słodyczy często jest instynktowne, jest wynikiem przyzwyczajenia, ale też tego, jak rozkładany jest towar w sklepach, na przykład często słodycze znaleźć można przy kasach, przez co sięga się po nie w czasie oczekiwania na swoją kolej. By tego unikać, trzeba nie tylko wykazać się silną wolą. Badania wskazują, że osoby, które robią zakupy z pustym żołądkiem, na przykład przed śniadaniem albo po pracy, kupują więcej, a przy tym, oczywiście, sięgają po słodycze. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów szybko zaspokajają one głód (ale na krótko), toteż organizm sam się ich domaga. Warto więc nie tylko nie chodzić na zakupy z pustym żołądkiem, ale też w ogóle starać się nie dopuszczać do pojawienia się uczucia głodu – poprzez częstsze jedzenie mniejszych porcji pokarmów. Dla osób odchudzających się jest to zresztą kluczowe, nie tylko gdy chodzi o hamowanie apetytu na słodycze.

Czekolada z rana – ciekawy trik

Organizm potrzebuje oczywiście pewnej ilości cukru i innych składników zawartych w słodyczach, dlatego nie trzeba wystrzegać się ich zupełnie, trzeba tylko jadać je z głową i trzymać w ryzach apetyt na słodycze Jak zahamować go jeśli jest nadmierny? Naukowcy zalecają każdego dnia rano spożywać kostkę czekolady, maksymalnie dwie. Uważają, że dzięki temu ochota organizmu na słodycze zostanie zaspokojona na cały dzień, w ciągu dnia więc apetyt na łakocie się nie pojawi.